لوگو

توسط طراحیدر ۲۰ تیر ۱۳۹۷

نشان و آرم اختصاصی که متعلق به یک سازمان، شرکت، گروه یا فرقه باشد را لوگو می گویند. امروزه شما هیچ کسب و کار ایده آلی که یک لوگوی مختص به خود را نداشته باشد را مشاهده نمی کنید.

لوگوها علاوه بر رسمی کردن کسب و کار شما باعث می شوند در ذهن مخاطبان نقش ببندید و با هر بار دیده شدن آن، کیفیت و قدرت کارتان را به مخاطبانتان یادآوری کنید. بعنوان مثال شما هر کجا تصویری از یک سیب گاز زده را ببینید نا خود آگاه نام شرکت اپل و محصولات با کیفیت آن در ذهنتان تداعی می شود.

برای طراحی نشان های تجاری، الگو و استاندارد خاصی وجود ندارد، این نشان ها می توانند متشکل از تصاویر واقعی یا تصاویر وکتوری، متن و تایپوگرافی یا استفاده از نمادهای خاص دیگری باشند .

طراحی لوگوها و نشان های تجاری امری زمان بر است که نیاز به خلاقیت زیادی از سوی طراح دارد و بدیهی است که هزینه بیشتر نسبت به سایر امور طراحی تبلیغاتی داشته باشد. متاسفانه بسیاری از شرکت ها و صاحبان مشاغل طراحی لوگو را مسئله ای پیش افتاده قلمداد می کنند و آن را به طراحانی که تخصصی در لوگو ندارند و هزینه پایینی طلب می کنند می سپارند.

 

طراحی لوگو

کپی برداری یا تولید ؟

همین امر باعث شده تا بسیاری از لوگو ها و نشان های تجاری که بصورت روزمره در سطح شهر می بینیم کپی برداری از نمونه های مشابه خارجی بوده یا بسیار بی مفهوم و سطحی و بی کیفیت باشند. در صورتی که لوگو بعد از نام، مهمترین معرف یک گروه یا سازمان یا شرکت می باشد .

شاید شما طراحی تراکت ، بروشور یا کاتالوگ خود را پس از هر بار چاپ و پخش تغییر دهید و بروز کنید ولی فراموش نکنید که شما در طول حیات کاری خود تنها یک بار لوگو طراحی می کنید و سپس آن را به ثبت می رسانید، پس به سادگی از کنار آن عبور نکنید.

 

 

اهمیت طراحی لوگو

طراحی گرافیک می تواند نقش بسیار مهمی در ساخت یک برند داشته باشد. به همین دلیل همه ی صاحبان مشاغل ( که مهم نیست تجارتشان کوچک باشد یا بزرگ ) برای ارائه برند خود باید عناصر طراحی با کیفیتی را ایجاد کند. به همین دلیل لوگو نیز برای تجارت شما یکی از مهمترین عناصر است. لوگوهای چیزی بیشتر از یک رنگ، نماد یا فونت هستند. آنها نمایانگر شخصیت برند و چگونگی معرفی آن به مشتریان هستند.

اگر قبلا تلاش کرده اید تا لوگو طراحی کنید، می دانید که این کار چقدر پیچیده است. برای طراحی یک لوگوی مناسب با تجارتتان، موارد زیادی وجود دارد که باید آنها را بدانید و در نظر بگیرید. یک لوگویی که هم جذاب باشد و هم به یاد ماندنی، لوگویی که در مورد شغل شما صحبت کند. به راستی چگونه یک آرم گرافیکی کوچک، می تواند همه ی این کارها را انجام دهد؟

 

چگونه یک لوگو برای تجارت خود طراحی کنید؟

طراحی آرم یا لوگوی شما، جزئی جدایی ناپذیر از هویت برند شماست. چیزی که توسط مخاطبانتان به رسمیت شناخته می شود. برای شروع طراحی یک لوگو، می توانید از نمادها، المان های مختلف بصری، رنگ ها و فونت هایی که به نوعی به هدف یا اهداف شرکت شما نزدیک هستند استفاده کنید. قبل از آنکه تصمیم به استارت طراحی لوگو بزنید، بدانید که این لوگو یکی از عناصر اصلی موفقیت کسب و کار شماست.

1. سه فاکتور مهم در طراحی لوگو

مفهوم منحصر به فرد

شما به یک لوگویی نیاز دارید که مفهوم منحصر به فردی داشته باشد که با تجارت شما در ارتباط باشد. فراموش نکنید که لوگوی شما قرار نیست با لوگوی سایر هم صنف هایتان رقابت کند. فقط باید منحصر به فرد باشد.

 

بازنمایی بصری

وقتی شخصی لوگوی شما را برای اولین بار می بیند، باید بتواند ارتباط آن با کسب و کار شما را بفهمد. دلیل ندارد شما از یک طرحی استفاده کنید که هیچ ارتباطی با محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید، نداشته باشد.

 

به یاد ماندنی

یکی از مفیدترین نکاتی که باید در طراحی لوگو بدانید این است که باید آنرا به یاد ماندنی کنید. اگر یک لوگو در ذهن مردم نقش ببندد، به سرعت می توانند شرکت صاحب آن را نیز به خاطر بیاورند. در واقع عموم مردم کسب و کار ها را با لوگوی آنها می شناسند، نه نام تجاری شان.

 

2. انواع سبک های طراحی لوگو

کلاسیک

یک لوگوی کلاسیک، با گذشت زمان قدیمی نخواهد شد و می تواند در ایجاد برندی زیبا با ماندگاری بالا، نقش داشته باشد. طرح های کلاسیک به مخاطبان آرامش می بخشند، آنها ساده هستند و ترکیب رنگ های دیوانه کننده، فونت های فانتزی و گرافیک عجیب و غریبی ندارند.

 

مینیمالیستی – مدرن

امروزه بسیاری از برندها، سبک مینیمال را برای لوگوی خود انتخاب می کنند تا مدرن بودن تجارت خود را نشان دهند. در طراحی مینیمالیستی لوگو، لوگوی شما ساده، با فضای سفید و جزئیات کمتری به نظر می رسد.

 

سرگرم کننده

آیا می خواهید برند شما سرگرم کننده و با طراوت به نظر برسد؟ اگر مخاطبان شما جوان ها هستند و می خواهید بازار هدف خود را روی آنها بگذارید، مطمئنا این سبک مورد علاقه ی شما خواهد بود. این سبک بسیار زیبا و رنگارنگ است. این لوگوها اغلب شامل یک تصویر هستند و شخصیت سرگرم کننده و بامزه ی برند شما را نشان می دهند.

 

رنگی

رنگها بیش از هر چیزی برای مردم جذابیت دارند. آنها اولین چیزی هستند که اشخاص قبل از خواندن متن یا جزئیات می بینند. پس شما اگر این سبک را می پسندید باید رنگ هایی را پیدا کنید که علاقه مشتریان را ترجیح دهید و با حافظه ی آنها گره بخورد.

لوگوهای رنگی قدرتمند از ترکیب های رنگی یا سایه ای منطقی استفاده می کنند. از آنجایی که روانشناسی نشان می دهد که مردم به روشی مختلف به رنگها پاسخ می دهند، درباره چند رنگ اصلی توضیحاتی می دهیم.

رنگ قرمز : جوان و هیجان انگیز به حساب می آید.

رنگ نارنجی : برای ایجاد اعتماد به نفس استفاده می شود و شاد و دوستانه به نظر می رسد.

رنگ زرد : وضوح، خوشبینی و گرما

رنگ بفنش : خردمند، تخیل و بسیار خلاق

رنگ سبز : رشد، سلامتی و صلح

رنگ آبی : قابل اعتماد و قدرتمند

رنگ سیاه : آرام، بی طرف و متعادل

 

معانی رنگ ها بسته به سایه ای که استفاده می کنید می تواند متفاوت باشد. همچنین، اینکه چه ترکیبی از رنگ ها را انتخاب می کنید، تاثیر لوگوی شما بر افرادی که آن را می بینند تعیین می کند. به عنوان مثال، زنان رنگ های متعادل را دوست دارند، در حالی که مردان از رنگ های روشن تر خوششان می آید. پس بر اساس مخاطب مورد نظر خود، باید از ترکیب رنگ ها استفاده کنید.

یافته دیگری که در مورد ترجیحات زنان و مردان از لحاظ رنگ وجود دارد. زنان سایه ها را ترجیح می دهند، در حالی که مردان رنگ ها را ترجیح می دهند. سایه ها رنگ هایی هستند که با سفید مخلوط می شوند، در حالی که رنگ ها با رنگ سیاه مخلوط می شوند.

اگر مخاطبان شما محدود به یک جنس واحد نباشند، همیشه می توانید ترکیبی از رنگ ها را در نظر بگیرید. اگر تجربه ترکیب رنگ ها را ندارید، همیشه می توانید در اینترنت به لوگوی رقبا و برخی از لوگوهای موفق نگاهی بیاندازید.

 

3. تایپوگرافی

تایپوگرافی بخش مهمی از طراحی است، می توانید از آن برای ارتباط دادن شخصیت شرکت و همچنین نام آن استفاده کنید.

تایپوگرافی، از دیدگاه ویکی پدیا، با چهار تعریف زیر شناخته می شود :

  1. تایپوگرافی، هنر چیدمان تایپ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است.
  2. تایپوگرافی، هنر پردازش متن، برای رسانه‌های چاپی است.
  3. تایپوگرافی عبارت است از انتخاب و طرح‌ریزی تایپ برای چاپ.
  4. تایپوگرافی «زبان بصری»است؛ هنر نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که « بار » تصویری و « نمایشی » بالایی دارد و « هویت » چیزی را می رساند.

 

4. انواع لوگو

همانطور که می دانید، هنگام ایجاد لوگو، طرح ها، المان ها، تصاویر، رنگ ها و گزینه های بسیار دیگری وجود دارد.

7 نوع لوگوی معروف را در این بخش معرفی می کنیم :

1. لوگوی حروفی

این نوع لوگو، یکی از معروف ترین انواع لوگو می باشد. به این صورت که نام یک شرکت یا برند، تایپ شده و با استفاده از فونت و رنگ زیباسازی و شخصی سازی می شود. عموما از تایپوگرافی برای این نوع از لوگوها استفاده می شود.

 

2. لوگوی مونوگرام یا نشانه ای

این نوع لوگو، یک طراحی کاملا مینیمالیستی است که توسط یک نشان یا آیکون، پیام برند شما را به روشی بسیار کوتاه و واضح با مخاطبان به اشتراک می گذارد.

 

3. لوگوی انتزاعی

یک لوگوی انتزاعی را می توان یک شکل هندسی دانست که به طور مستقیم با برند شما ارتباط ندارد. در صورتی که تمایل دارید از این نوع لوگوها استفاده کنید، تلاش کنید نمادی را انتخاب کنید که به منحصر به فرد باشد و بتواند به نوعی با برند شما ارتباط برقرار کند.

 

4. لوگوی تصویری

نماد هایی که به عنوان لوگو مورد استفاده قرار می گیرند می توانند نشانگر برند شما باشند. برای رسیدن شما به هدف و در ذهن ماندن بی نظیرند و به راحتی قابل تشخیص هستند. حتی در این صورت شما به متن و فونت هم نیاز ندارید. مثلا به لوگوی اپل Apple فکر کنید، آیا آنها واقعا به اسمی در زیر لوگوی خود نیاز دارند ؟

 

5. نشانه های اختصاصی

آیا تا به حال فکر کرده اید که برای برند خود یک نشانه ی خاص و اختصاصی درست کنید؟ یک نشانی که دیدن آن ذوق مخاطبان را برانگیزد.

 

6. نماد

این نوع لوگو نیز یکی از معروف ترین لوگوهای مورد استفاده است. لوگویی که عناصر تصویری و متنی را ترکیب کرده. یک چیزی شبیه به لوگوی روشا که هم از نماد R استفاده می کند و هم نام فارسی و شعارش در کنارش قرار دارد.

 

طراحان متخصص لوگو در چاپ روشا در زمینه طراحی لوگو و برندینگ به خوبی به شما راهنمایی و مشاوره می دهند.

 

سفارش آنلاین طراحی لوگو

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
    پشتیبانی آنلاین روشا
    لطفا بر روی نام پشتیبان کلیک کنید تا بتوانید در واتس اپ به او پیام دهید. لازم به ذکر است، شما باید بر روی سیستم و یا موبایل خود نرم افزار "Whatsapp" را داشته باشید تا بتوانید پیام ارسال کنید.